Giyilebilir Robot

Giyilebilir Robot Sitemleri

Uzun süre başın yukarı dönük çalışma ortamlarında Giyilebilir Robot Teknolojileri tercih edilmeye başlanıldı. Bu sayede personellerin çalışma performansları oldukça artmaya başlamıştır. İnsan bedeninin daha az yıpranması sağlanmıştır. Şirketimiz de gelen talep doğrultusunda giyilebilir teknoloji sistemleri üzerine ar-geler yapmış ve çeşitli bayilikler üzerinden bu ürünleri satmaya başlamıştır. Nerede kullanılır? Örneğin araba üretim fabrikalarında. Öğeleri araçların altına monte etmek, fren borularını takmak ve egzozları takmak gibi işi esas olarak baş üstü olan üretim hattı çalışanlarını hedef alacak şekilde tasarlanmıştır. Peki bu giyilebilir robotlar nasıl çalışır? Kullanıcı beli belirli bir açıyla eğildiğinde robot bunu algılar ve beli açtığında beline uygulanan kuvvete yardımcı olmak için hazır duruma geçer. Ağırlığı bedenden alır. Geliştirilen dış iskelet, kas yorgunluğunu azaltmayı ve tekrarlayan, yoğun bel hareketlerine maruz kalan endüstriyel işçilerin sırt yaralanmalarını daha da önlemeyi amaçlıyor. Özellikle endüstriyel amaçlara yönelik gereksinimleri, maliyet, ağırlık, çalışma süresi ve sistem dayanıklılığı ve bakımı ile ilgili sistem performanslarını göz önünde bulundurmak robotun özel olarak takip edilmesi gerekir.

Giyilebilir Robot

Giyilebilir Robot

Giyilebilir Robot Giysi

Giyilebilir robot, vücudun üzerine bir giysi gibi giyilebilir ve bu da, 30 kg’dan fazla ağırlığı kolayca kaldırmak için çalışanların kas gücünü artırır. Giyilebilir robotun çalışanlarının ağır malzeme taşımasına yaygın olarak etkileyen kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının sayısını azaltmasına yardımcı olması için düşünülmüş ve tasarlanmıştır. Dış iskelet neredeyse “Demir Adam” kıyafeti gibi çalışır. Bel, uyluk ve göğüs kısmındaki dolgulu askılar, kullanıcıyı ayakların bağlandığı yerde ayak pedleri bulunan takıma bağlar. Robotik dış iskelet boyunca çalışan hidrolik eklemler ve elektrik motorları, bir sırt çantasından güç alıyor. Yelek, insan eklemlerinin hareketini taklit eder, aynı zamanda yük taşıma kapasitesini arttırır ve işçinin hareket kabiliyetini arttırır. Pilsiz çalışan yelek, ilk defa çok merkezli bir eksen kullanıyor. Çok merkezli eksen ile, birkaç pivot noktası, işçiyi daha büyük ağırlıklarla rahatlatan çok bağlantılı bir kas desteği ile birleştirilir. Bu, yorgunluk belirtilerini azaltır ve aynı zamanda verimliliği artırır. İşverenler için oldukça değerli bir kavramdır bu söylediklerimiz.

Giyilebilir Robot Teknolojileri

Giyilebilir Robot sayesinde, endüstri çalışanlarının fiziksel stresiyle başa çıkmak için dayanıklı bir çözümdür. Kullanıcıya ayakta dururken oturma yeteneği veren bir tür dış iskelet. Tabanı ayakkabıya takılır ve taban dışında insan ağırlığını taşıyabilecek herhangi bir bacak desteği yoktur. Titanyum bazlı yapı, merdiven çıkmak, oturmak, ayakta durmak, yürümek ve koşmak için iyidir. Sandalyesiz Sandalye, işte daha fazla üretkenlik sağlar ve vücudunuzdaki yorgunluğu azaltır.

 

Benzer Yazılar