Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri

Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri

RAMPA GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri için geliştirilen birçok ürün çeşitlerimiz vardır. Müşteri temsilcilerimiz sizlere detaylı bilgileri verecekleridir. Araç yanaşma ve yükleme operasyonlarının güvenli ve verimli gerçekleştirilmesi için rampa güvenlik çözümleri ;

  • Araç Rampa Merkezleme Sistemi
  • Tır Yanaşma İzleme ve Oransal Mesafe Led Gösterge Sistemi
  • Kablosuz Tır Takozlama ve İkaz Sistemi
  • Araç Anahtarı Takip ve İkaz Sistemi

Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri Uygulama Senaryoları

Araç Rampa Merkezleme Sistemi 

Araç yanaşma ve işlem sırasıyla ilgili LED İletişim Panosu kullanılmaktadır.

Aracın rampaya girişi sensör takip edilmektedir.

Aracın, rampa merkez dışına çıkışını takip etmek ve aracın sınırlar içinde yanaşmasını sağlamak için 2 ayrı sensör ile araç sağ ve sol tarafından takip edilmektedir.

Araç kılavuz göstergeler için rampa duvarına 2 ad. led ışık bariyeri bulunmaktadır. (Yeşil – Kırmızı)

Aracın rampaya yanaşma pozisyonunu izlemek için rampanın iki kenarında kamera bulunur ve araç yanaşmasının uygunluğu kontrol edilir. Monitör, iç alanda kumanda panosu üzerine bulunmaktadır.

Bu uygulama ile, yükleme operatörlerinin aracın uygun yanaşmasını kontrol etmek ve şöförü uyarmak için rampa kapısını açma ihtiyacı önlenmiş olmaktadır. Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri kullanan onlar müşterimiz, yıllardır en ufak bir sorun iletmemişlerdir. Referanslarımız için bizi mutlaka arayınız.

Rampa Güvenlik Sistemleri

Rampa Güvenlik Sistemleri

Tır Yanaşma İzleme ve Oransal Led Mesafe Gösterge Sistemi

Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri uygulamasında birçok detay vardır. Aşağıda bu detayları başlıklar halinde iletiyoruz.

Ultrasonic sensör kullanılarak rampaya 2 mt kala araç mesafesi ölçülmektedir.

Piksel kontrollü RGB Led ışık ile araç mesafesi Yeşilden kırmızıya dönerek şoföre görsel olarak bildirilir.

Aracın rampaya tam yanaşma mesafesi oransal kontrol panosu üzerinden set edilir. Bu sayede şöför, aracın rampaya kalan mesafesini led ışık üzerinden yeşilden kırmızıya renk değişimi ile görürken rampa duvarına yerleştirilen 1 ad. kırmızı trafik ışığı ile rampaya tam yanaşma bilgisini de alır.

Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri

Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri

 

Kablosuz Tır Takozlama ve İkaz Sistemi

Aracın rampaya yanaşması ile birlikte şöför tarafından, alarm sistemi ile kablosuz olarak haberleşebilen “teker takozu” teker arkasına yerleştirilir. Takozun yerleştirilmesi ile alarm sistemi devreye girer. Rampa kapısının açılabilmesi için “teker takozunun” teker arkasına yerleştirilmesi gerekir. Rampa kapısının açılması “teker takozunun” teker arkasına konulmadan yapılmak istenirse, kumanda panosu üzerine yerleştirilecek manuel açma butonu ile gerçekleştirilebilir. “Teker Takozu” yerleştirildikten ve yükleme operasyonu başladıktan sonra, operasyon devam ederken takoz tekerin arkasından alınırsa yükleme rampasında sesli ikaz verilerek yükleme personelinin takozun alındığından haberdar edilmesi sağlanır.

Araç Anahtarı Takip ve İkaz Sistemi

Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri ve Yükleme operasyonları sırasında yaşanan problemlerin önemli bir bölümü araç şöförün yükleme sırasında aracına müdahale esnasında gerçekleşmektedir. Bu sorunların önüne geçebilmek için yüklemeye başlamadan önce araç anahtarının şoförden alınması ve yükleme operasyonu boyunca bir alanda ya kitlenmesi ya da alarm sistemi tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle aşağıdaki senaryoyu uygulamaktayız.

  • Araç yanaşma ve işlem sırasıyla ilgili 1 ad. “LED İletişim Panosu” kullanılır . Araç yanaşmasıyla birlikte şöförün anahtarı dolaba koyması bildirilir.
  • Rampa kenarında duvara yerleştirilecek iç alana ve dışa alana açılacak anahtar dolabı sayesinde şöför ile yükleme personeli arasında anahtar alış verişi sağlanır .
  • Anahtar, yükleme operasyonunu başlatmak ve yükleme operasyonu sırasında takip edilmek için bir “Anahtar takip kutusuna” konulur.
  • “Anahtar Takip Kutusu” içine anahtarın konulması sensör tarafından algılanarak yüklemenin güvenli başlayabilir sinyali oluşturur.
  • Yükleme devam ederken anahtar kutu içinden alınırsa bu durum sensör tarafından algılanacak ve rampada ikaz oluşturularak, anahtarın alındığından haberdar olunması sağlanır.
  • Yükleme tamamlandığında personel kumanda panosu üzerinde yükleme tamamlandı butonuna basarak şöförün haberdar edilmesi sağlanır.

Şöförlerin rampada yüklemenin tamamlandığından haberdar edilmesi için şöför bekleme alananına “led bilgilendirme” panosu konulur. Tır Yanaşma ve Rampa Güvenlik Sistemleri için elimizden geldiğince bilgilendirme yaptık. Eğer aklınızda bulunan sorular cevap bulmadıysa, bizi arayabilir bilgi ve destek isteyebilirsiniz.

Benzer Yazılar